Mletie/Mlynčeky

Všetko začína mletím sladu. Správne na-mletie rozhoduje ako dobre sa bude scedzovať a aká bude výsledná Sladina.  Preto je to asi jedna z činností pri výrobe piva s ktorou som zatiaľ najviac experimentoval pričom som vyskúšal hneď niekoľko prístupov pričom zo žiadnym som zatiaľ nebol stopercentne spokojný.

  • Prvé štádium: Starý mlynček na kávu

Starý mlynček žiaľ poslúžil krátko a nebol príliš efektívny pri rozoberaní (kvôli prečisteniu a prestavaniu) sa pokazil ale možno mu dám ešte šancu. Charakterizovaný malým násypným otvorom a malým priestorom na zomletý šrot … hmm keď tak nad tým premýšľam asi pôjde predsa len do šrotu.

  • ver1Druhé štádium: Starý mlynček na mak

Ako druhý pokus výborné ale pomalé trochu malá násypka čo som operatívne vyriešil prilepením PET-ky. Teraz ho využívam predovšetkým na mletie špeciálnych sladov. Žiaľ sa nedá upnúť hriadeľ do vŕtačky a tak ostáva manuálna muklovačka.

ver2

  • Tretie štádium: Šrotovník na obilie

Stále hľadám optimálne nastavenie aby šrot nebol rozmlátený na múku resp aby nevypadávalo príliš veľa nepomletých zŕn. Ďalším mínusom bolo že mi asi tri krát vyhodil poistky, ešte že ich mám v zásobe.

ver 3

  • Štvrté štádium: Kuchynský mixér

Po treťom vyhodení poistiek to bola z núdze cnosť, nemelie najhoršie a ani toho času pri tom človek nestrávi príliš veľa, ale predsa len je treba sa posúvať a preto je vo výhľade piate štádium.

IMG_20150913_16003211942160_1689649047934574_252575866089032972_o

  • Piate štádium: (vo výhľade)

Predsa len ak chceme variť na úrovni netreba príliš experimentovať. 🙂

malt-mill-bulldog-with-adjustable-rollershttps://homebrewshop.be/en/malt-mills/465-malt-mill-bulldog-with-adjustable-rollers.html