Minimalizmus vs. Zátopek

Úsmevné sú články so sponzorskou pečaťou, o tom ako často a zakoľko prebehnutých kilometrov, je nutné topánky vymeniť. Náš systém pozostával s odporúčaní, skúšaní, vymýšľaní najlepších variant. Ale našli sme ešte lepší, štrukturovanejší systém výberu bežeckej topánky. Aktuálne zľavy od predajcov.

V roku 2013 sme sa zúčastnili viacerých stoviek, odbehali nejaké tie traningovo-psychohygienické kilometre a zodrali hrubšiu, či tenšiu vrstvu gumy na podrážke. Za drahú diagnostiku bežeckého štýlu nemusíme vyhadzovať peniaze, stačí preskúmať boty tesne pred dôchodkovým vekom. Pronácia, supinácia, kolísavý štýl – vidieť je toho mnoho. Fotografia bežca, bez tváre otlačená napríklad aj v x-talonoch od Inov8.

IMG_0689    IMG_0688

Poslúžili veľmi dobre, odbehla som v nich takmer všetky stovky 2013, plus trainingové kilometre, celkové číslo okolo 3.000 km. Zvyšné kilometre som ničila ešte pár starých topánok. Vzhľadom vyzerajú presne tak akoby mali topánky vyzerať po ročnom objeme. Špic na prednej časti topánky sa odlepil hneď na začiatku, ale technická závada ničomu nebránila a topánka ostala celá, neroztrhnutá po stranách, narozdiel od trailroc-ov. Stvorená pre rýchle behanie po horách, topánka je ľahká, výstupky držia na takmer akomkoľvek povrchu, s ktorým udržujú priamy kontakt. Kamene a skaly nie sú ideálny terén, ale napriek tomu, flexibilná papučka mi neraz umožnila kamzíčí klus, teda aspoň priblížila ich svet. Prvá stovká v x-talonoch bola Kysucká, po nej už len pohoda. Sneh, chlad a tridsať hodín spôsobili jemný opuch chodidiel, ktorý po pár dňoch ustúpil. A to je myslím, jedna z nevýhod minimalismu v zime. zebou mě nožičky

Boty sú viac menej v dôchodkovom období a trebalo sa obzrieť po niečom novom do sezóny 2014. Začiatkom decembra sme očakávali zimu, a nechceli sa nechať prekvapiť snehovou nádielkou a oziabajúcimi nohami. Adidas mal akcie a my sme mali nové topánky. Kanadia a Response trail. Na chalupe v Javorníkoch prešli prvýkrát testom v zasnežených podmienkach. Hrubšia podrážka izolovala stopu a Goratex a udržiaval nohu v suchu. Brrrrrrr nič pre minimalistov celého sveta.

Odvtedy udržujú už len blatistý imidž a držia moje kroky po rozbahnených cestách. V blate tiež paráda, ale potrebovali by oprať, najlepšie v prašánku na najbližšom kopci, ktorý žiaľ ostáva nezasnežený. A nevýhody: na 10 km okruhu je citeľné spomalenie o pár minút, topánka je tvrdá, pôsobí nezničiteľne a je potrebné vynaložiť viac úsilia do letovej fázy. Nič tragické, ak vydržia a aj pri hltaní vyšších objemov. Zátopek objemy dával  tiež v kanadách. 

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s