Zápisky Mičúrínov 4

04.február 2018

Slabá zima a slnečné dni nás lákajú do záhrady. Snehová nádielka mizerná, aspoň u nás na dolniakoch, mrazy takmer žiadne, hoci vraj ešte bude pár dní cez deň pod nulou. Ako mizerná zima bola dokazuje stále zelená majoránka, ktorú ešte suším na okne. A ja  mám opäť naponáhlo.  Koncom januára som zasiala prvé semiačka šalátov zatiaľ len na okno, až vzídu presuniem ich do skleníka. Zbyněk rozbehol výsadbu paprík a chilli papričiek. Nachystala som skleník, prekopaný a prehrabaný čaká na prvých obyvateľov. Tento rok som začala netradične s cibuľovinami. Ostali nám cibuľky tulipánov a narcisov, ktoré čakali na výsadbu. Strategicky som ich rozmiestnila po dvore a do kvetináčov keď začnú kvitnúť, prekvapia nás svojou krásou z rôznych kútov záhrady.

31.marec 2018

Záver zimy nakoniec prekvapil, nasnežilo a aj na dolniakoch zima neodchádzala ani začiatkom marca. Posledné mrazy boli osudné pre naše včely. Jeden úľ opäť napadol dotieravý vták, vydlabal dieru a včely pravdepodobne umrzli. Zásoby ešte mali, ale našli sme je schúlené  v klbku. Matka v jednej kope svorne so svojimi robotnicami, sa snažili odolať najväčším náporom zimy. Strašný pohľad, do jari ostávalo už len pár dní. Skúsime vychovať vlastnú matku a rozšíriť ostatné včelstvo.

Prvý jarný deň nasnežilo a záhrada musela ešte počkať, hoci do skleníka som už presunula vyklíčené šaláty a zasadila reďkovky. No konečne mínusové teploty ustúpili už aj v noci a zdá sa, že záhradu možeme rozbehnúť naplno. Zbyněk zrotavátoroval miestečko, kde pred rokom prespávali ovce, veríme, že novovzniknutý záhon bude dodávať rastlinám potrebné živiny. Medzitým som nasadila hrach, cibuľu a dosadila cesnak, ktorého nikdy nie je dosť pri letných grilovačkách. Pripravila som druhú časť pareniska na ďalšie predpestované šaláty, ktoré zatiaľ čakajú v skleníku, pardón rastú do krásy. Vybláznila som sa aj v ríbezľovej aleji. Okopala som každý krík, ku ktorému som prisypala náš poctivý kompost. Minulý rok nám na záhonoch výdatne zahnojených našim kompostom vyrástli nádherné cukiny, pre menší okruh priateľov a známych. Kompost som pridávala aj k okopanej pôde pred výsadbou, uvidíme aká bude úroda, no nezabúdam ani na počasie, lebo všetko záleží hlavne od počasia.

08.apríl 2018

Započali sme grilovaciu sezónu, teploty vystúpili na príjemných skoro dvadsať stupňov, nádherné slnečné počasie nás odlákalo od behu rovno do záhrady. Spolu s kamarátmi sme vdýchli život vyvýšenému záhonu, o ktorom Zbyňek už dlho sníval. Ja takéto zásahy do záhrady nemám v láske. Zbyňek naopak to je samé tu vybetónujeme prístrešok, tam vybetónujeme prístrešok a stále by budoval. Ja skor preferujem bezzásahové hospodárstvo. Minimalizovat možný odpad a ponechať plochu neporušenú, ale v rámci likvidácie priniesol Zbyňek z povaly debňu a bolo rozhodnuté výška akurát pre malého záhradníka a my sa mu zatiaľ postaráme o jeho budúci záhon.

 

 

 

 

 

Nejde o prevratný projekt, klasika záhon akých nájdete všade na internete. Na spodok kartón, drevo a piliny, hlina a na záver hlina z kompostom. Hlinu som pozvážala z vinohradu, ktorý Zbyňek pravidelne rotavátoruje, a teda hlina bola jemne prekyprená ani čoby sa stádo dážďoviek vybláznilo.

Očakávam netrpezlivo prvé redkvičky a o šalátoch sa mi sníva zelený chrumkavý sen. Preživšie včely sme prezreli a zdá sa, že matka ploduje a tak veríme, že počas prichádzajúcich slnečných dní sa rozbehnú a budú nám robiť radosť pri rozkvitnutých stromoch. Držíme si palce, aby zmrznutí bratia neudreli v mrazivej sile ako posledné dva roky a zachovali nám ovocné stromy pre bohatú úrodu.

 

 

 

 

 

 

02. máj 2018

Kým my sme hútali ako si zaobstaráme novú matku do úľa, keďže pomaličky dožíva tretí rok, včely to vyriešili bez nás. Nastala tichá výmena. Plodu na rámikoch pribúda exponenciálne a to vďaka novej matke, ktorú si vychovali včely sami. Momentálne nie je ešte označená na červeno, teda za predpokladu, že ju vymenili tento rok, a ani krídla nemá pristrihnuté, ja navrhujem jednoznačne odstrihnúť. Sme neskúsení včelári a dosť, že sa s nami zahráva počasie a nikdy nevieme ako to dopadne, ešte aby nám aj včely uleteli. Pridali sme tretí nadstavok, nech sa včely zabavia, kvitne repka, stromy pomaly odkvitajú a teda sme oddelili medník od plodiska materskou mriežkou. Dôležité je teraz spraviť oddelok a vychovať ďalšiu matku, nech sa nám opäť hrdia dva úle nakonci záhrady.

Apríl v záhrade narobil riadny fukot. Tento rok jar vymazali z kalendára, najskôr predĺžená zima a vzápätí prikvitlo leto so svojou sľubnou vôňou. Sľúbilo nám veľa ovocia na stromoch a kríkoch. Kvety odkvitli a my s nádejou kontrolujeme ovocné stromy s ich nádieľkou. Kým sa tešíme so zelených bobuliek ríbezlí, zbieram posledné redkvičky, pri takom teple začne pomaly aj špenát kvitnúť, a to ešte ani poriadne nevyliezol so zeme.

 

 

 

 

 

Na konci marca som vysypala balíček so semiačkami kalerábu do skleníka a teraz už len presádzam, všade kde sa nájde, čo i len voľné miestečko. K rôznym druhom zeleniny. Ku hrachu, k zeleru ale aj hneď vedľa začínajúcich tekvíc a cukín. V skleníku redkvičky nahradili papriky a prvé rajčiny už trónia medzi dorastajúcimi šalátmi. Vzklíčilo takmer všetko čo som zasadila, okrem červenej repy a tradične petržlenu, ten sa mi nedarí dopestovať ani jeden rok, teda niečo málo na vňať mám, ale korene veru nezbieram.

29. máj 2018

Zmrznutí pršli odetí v ľahkom habite s dáždnikom nad hlavou. Najnižšia nočná teplota sa pohybovala okolo 7 stupňov a padal intenzívny dážď, ktorý veselo zavlažoval záhrady, plnil potoky a sudy na dažďovú vodu. V našom okolí nenarobil žiadnu škodu a po prechádzke v záhrade sme sa tešili s natekajúceho ovocia. Stromy plné života a utešených plodov sliviek, jabĺk, ríbezlí, broskýň aj malín sľubujú šťavnaté leto, ak sa nič nepokazí. Šaláty s rukolou už kvitnú a špenát akosi tento rok nevyšiel, ale zachvíľu s k šalátovým hodom pridá kaleráb a jeho listy už teraz chutia ako mladé kapustičky. Hrášok pomaly zbierame  a kŕmime Gabka, ktorý som svojími rastúcimi zubami je čoraz preberavejší, raz chutí a inokedy sladký hrášok končí na zemi. Bôb tiež strukovatie, ale má ešte čas. Prvé mladé cukiny som použila do ryžových závitkov vo vínnových listoch. Vinohradnícke suši som to nazvala. Oberali sme čerešne, teda pásli sme sa na čerešni, z košíka nám už nechutili. A kosíme, vytrhávame trávu a čakáme na úrodu.

 

 

 

18. jún 2018

Vo výbehu po ovciach nastal riadený chaos. Do upraveného záhona som nasadila hokkaida, patizón, cukiny, zeler, kaleráb, uhorky a čo ja viem, čo ešte. Všetko sa rozrástlo, expanduje a nažíva v blízkom susedstve. Kým na začiatku mali rastliny svoj priestor, teraz nie je priestor ani na chodenie. Hokkaido expanduje do priestoru na všetky svetové strany. Zbyněk sa jeduje, lebo sa mu bude ťažko pomedzi chápadlá tekvice kosiť, ale až sa budú piecť v rúre, len tak sa bude zalizovať. Listy z patizónov sú ako milosrdné slnečníky pred pálivým slnkom. Keď si Gablko pod ne sadne ich veľkosť ma vždy ohromí.  S úrodou sa delíme s kamarátmi, susedmi, zaváram malé patizóny a cukiny s kvetmi. Nádhera sa brodiť takou divočinou. Len kaleráby majú listy väčšie než hlavy, čo ma mrzí, lebo kaleráby zbožnujeme a sú zasadené snáď v každom kúte záhrady, na starých záhonoch trpia na všeobecnú malosť a v novom záhone na listovú veľkosť.

img_4700

 

 

 

Hrach sme zbierali aj po druhýkrát, ostáva ešte tretia runda, snáď na začiatok júla. Zbyněk presadil rajčiny na vonkajšie stanovišťa, vyrástli v skleníku a možno sa im bude dariť aj vonku, z minulých rokov nemáme dobrú skúsenosť, ale nevzdávame sa. V skleníku nám dorastá paprika a aj uhorky sa plazia po bočných sieťkach. Je to jediné miesto, kde ostáva vlhko, vďaka kvapôčkovej závlahe, keď vonku bez výdatnej zálievky všetko vysychá. Sucho je na cukornatosť vína opäť priaznivé, no zvyšok záhrady dosť trpí, je také sucho, že aj krtkovia sa prestali tou sušinou prehrabávať, možno majú polámané lopatky z tej tvrdej zeme.

Vyzbierala som prvé sladké maliny, ochutnávame višňe, ktoré som tak sladké a v tak hojnom počte ešte nezažila. Ríbezle už pomaly oberáme a čakáme na skoré jablká. Tento rok Zbyněk opäť experimentuje so zemiakmi. Nasadil do kýbla a podľa dorastajúcej zelenej vrchnej časti dosýpal kompost. Kvitnú, no či bude v kýbli dosť zemiakov uvidíme, ale pravda ostáva, že takto pestované zemiaky sú zatiaľ bezúdržbové.

 

 

 

Po štyroch rokoch mi vykvitla aj leuzea. V bylinkovej špirále sa rozrástla nielen šalvia a levanduľa, ale narátala som už do štrnásť bylín. Zelená korenička priamo pri krbe.

08. júl 2018

Pri kontrole úla pred mesiacom, nedopatrením letela kvapka medu z plástu, ktorý som našťastie zachytila na prst. Po ochutnaní nebesky lipového medu, sme boli rozhodnutí, skúsiť vytočiť hoci len pohárik. Prehadzovali sme rámiky, nasadili sme materskú mriežku medzi plodisko a medník, rozostavali sme rámiky tak, aby sa oplatilo roztočiť medomet a zanechať včelám ich zásoby, ale trochu si odobrať na zimu do čaju alebo na koláče. Podarila sa nám vytočiť celá 10 litrová konva, ale nedokážeme sa včelám za ich prácu dostatočne odmeniť a poďakovať, snáď len spätným zakŕmením, vrátením nevytočeného medu a celoročnou starostlivosťou. Med tiekol a nič krajšie na tom svete nebolo, než usilovná práca pretavená do zlatistého sladkého omamného pokladu.

 

 

Inak je na záhrade kľud. Po ranej jóge idem do záhrady na zeleninu alebo ovocie k raňajkám, kde počuť len vtáky a trávu rásť. Uhorky sa s každou zálievkou rozrastajú, patizóny zaváram ešte malinké k večerným grilovačkám a jabĺčka dávam hryzkať Gabkovi, ktorý sa prestravuje už sám, keď ho posadím ku kríčku s ríbezľami. Večer až utíchne jeho hýkanie nad rozmanitosťou sveta, idem zalievať, bo leto je opäť suché a slnečné. Už nie je horúco, ale predsa sme len napustili bazén, keď sa po behu potrebujeme schladiť pred grilovačkou. A vôbec  v kuchyni sa nezastavím, jablkové pité, zaváraniny, nakladaniny od výmyslu sveta, keď sa rozpáli gril, treba sa opäť potešiť novým výmyslom z mojej malej dielne.

img_4860

15.august 2018

Perseidy padali opäť za chladnejšej letnej noci, v noci z 11teho na 12teho sa leto preklopilo do teplej jesene. Pri obede padali vínne listy z pergoly, zlietali sa osy a v záhrade nás čakalo dozreté ovocie, ktoré treba zbierať. Potichu prišla jesenná nálada a závan čerstvého vzduchu. Po vyhniach, ktoré pretrvávali prvé augustové týždne, to bola príjemná zmena. Chladné múry našej chalúpky sa ohriali a ani nočné vetranie nepomáhalo k lepšiemu spánku. Dozrelo hrozno, slivky padajú vysušené na zem, kde lámu Zbyňkovi srdce. Pri každoročnej oslave Zbyňovaru, u nás na záhrade pomáhali kamaráti plniť sudy na kvas. Slivky trebalo podľa rozkazu môjho gazdu odstopkovať, tak sme mali o zábavu postarané, aj po večeroch, keď Gabko spí a ja zalievam, Zbyněk v tichosti pri vínečku odstopkováva a teší sa na slivovicu priezračnej slivkovej chuti a opojnej ako letné večery pri západe slnka. Z okolitých dvorov počuť rovnaké zvuky otriasania strom a zber sliviek, nikto nechce o bohatú úrodu prísť. Pod ťarchou plodov sa lámu stromy a ani podopierky nepomáhajú, ostáva len oberať.

img_5295

 

Listy cukín a patizónov začali plesnivieť, ale po pretrhaní sa vzmohli a kvitnú, plodia ďalej. Broskýň bolo priveľa a nedokázali dorásť do veľkosti, ale boli lahodné len tak na zobkanie. Bláznivé maliny kvitnú nepretržite od jari, úroda nie je veľká, ale zato celé leto. Kým ja oberám maliny do misky s Gabkom v náručí, miznú  v lačných ústočkách malého maškrtníka. Černice tiež dozreli o mesiac skôr, ostatne ako všetko v záhrade. V skleníku sa darí paprikám, rajčinám aj uhorkám. V záhone po ovciach zas zeleru, tento rok sa vybuľvil, vďaka bieleniu a okopávaniu koreňovej časti. Hokkaido už ani neviem, kde má začiatok, vidieť len nádherné oranžové gule voľne rozmiestnené po záhone. Snažím sa dopestovať ešte letné šaláty, ale ani vo vyvýšenom záhone to nie je úplne jednoduché. Sucho je neúprosné. A tak záhradu ponechávam v dozrievajúcom režime, roboty ešte bude veľa, čaká nás oberačka jabĺk, hrozna a sliviek, kým všetky nespadnú samé.

21. november 2018

Spadlo už aj posledné lístie zo stromov, 19teho novembra padol prvý sneh a hoci ešte nejaké orechy ostali na stromoch nastalo obdobie záhradného pokoja. Stihli sme nasadiť cesnak a cibuľu, ktorých užívame vo veľkom a radi hlavne pri grile, i keď s mojim nízkym tlakom musím s cesnakom opatrne. Prvé vzorky vianočných kúskov sú zjedené a v mojom playliste zaujal čestné miesto Frank Sinatra a Dean Martin so svojimi čarovnými hlasmi vianoc.

 

Ešte začiatkom novembra sme pozbierali posledné rajčiny a papriky zo skleníka, na záhonoch ostala už len mrkva a cvikla so zelerom. Kelové listy a špenát nechám, či prežijú aj ohlásené mrazy, hodia sa do boršču alebo do šalátu.

01.december 2018

Adventná sviečka na ručne robenom venci horí, zem zamrzla a žiaľ nestihli sme porýľovať. Tradičná obleva na štedrý deň bude hádam štedrá natoľko, že stihneme porýľovať aspoň sleník a prerotavátorovať zvyšok záhrady, nech spí spánkom pokojnej zimy.  Na záhonoch prestál mrazy len kel, ktorý sa vyníma v zeleninovom boršči s domácou cviklou. Presťahovali sme majoránku a chilli na verandu, ale dávam malé šance na prežitie čomukoľvek v tej zime. Pravidelne sa dokrmujeme jabĺčkami, došli aj posledné hrušky, dedo lúska orechy a ja vypekám, Zbyněk varí pivo a Gabko sa prizerá, čo všetko by mal ovládať ak nám chce stíhať a že z neho rastie šikovný pomocník.

02.január 2019

Zimný slnovrat sme oslávili v pokoji, hojnosti a v polopracovnom nasadení. Za blatistých daždivých dní sme ostrihali vinohrad a ovocné stromy, odložili sme vrúble do pivnice zo starej marhule a jabloní, aby sme na jar opäť skúsili zachrániť odrody našich predkov.

V radostnom opojení z nového roka sme pripravení ešte chvíľu odpočívať, než sa záhrada rozbehne naplno.  Zatiaľ beháme len my, každý okolo svojho hrnca, ja, aby som zabezpečila rodinnú poživeň a Zbyňek pre pivných gurmánov, aby zabezpečil prísun pivných špecialít so Zbyňovaru. Aj po lesoch beháme a trénujeme, žijeme a budujeme kondíciu alebo blbneme, aby sme sa mohli radovať, že keď rok skončí, stále nás čaká ten ďalší s novými plánmi a chuťou splniť si hociaký malý sen.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s