Hriňovská 100 2019

Hriňovská 100 je novinkou na bežeckom menu SVK Ultratrail, neostáva nám nič len prísť vyskúšať, aj keď iba v tretinovom zastúpení. Vyrážam v piatok po obede z chalúpky, kde nechávam Gabiku s Gabkom a dedom. Budu mojou oporou na dialku aspon cez SMS~ky  počas celého preteku. V Hriňovej je už registrácia v plnom prúde, rýchlo si ju odbavím aj ja, aby som stihol ešte nakúpiť a osviežiť sa pivkom v dobrej spoločnosti. 

 

 

Pizzeria teda nič moc a frekvencia s akou sa objavuje čašníčka nám mohla čosi napovedať, ale v družnej debate nás to až tak veľmi netrápi. Do spacáku sa dostávam až okolo polnoci.

IMG_3133

Ráno vstávam  pred piatou, odbavím známe rané rituály a už sa len zbaliť a presunúť sa na štart. O šiestej je vzduch ešte príjemný, no deň bude pekne vypečený. Stretávame sa pri soche fujaristu, kde dostávame posledné pokyny a štartujeme za zvuku fujary od náčelníka. Po krátkom úseku mestom sa dostávame na zjazdovku Košútka, to asi aby sme sa dostali rýchlejšie na prevádzkovú teplotu. Rýchlo naberáme prvé výškové metre.  Za zjazdovkou sa sklon zmierňuje a tempo zvyšuje. Mierne sa vlniace kopčeky nás privádzajú až k prvej  kontrole. Dávam si kúsok melónu a pomaranča a pokračujem ďalej. Za kontrolou nás čaká dlhší zbeh do údolia, kde v príjemnom chládku preskakujem potok. Zatiaľ sa ešte netreba chladiť a tak pokračujem.

IMG_3139

Vlniacou sa krajinou sa dostávame až po tajnú kontrolu, dnes to bude asi hlavne o ovocí, dám si dva kúsky pomaranča a pokračujem, druhá kontrola je už blízko. Začína pripekať a za druhou kontrolou na Bratkovici nás čaká skoro 17 km úsek, na ktorej dopĺňam vodu a colu aj do fľašiek. Zásoby tekutín na tejto grilovačke sa míňajú rýchlejšie ako teplé rožky pre Sulíka. Tento úsek je prijemne behateľný a navyše skoro celý v lese, iba kde tu výhľady do krajiny. Ku koncu, ale začína pribúdať lúčnych častí a aj to slnko začína asfalt roztápať. Keď počujem zvonce z kontroly v Havrilove, z vďačnosti by som aj slzu uronil, ale všetku soľ som vypotil. Krátkodobo mi pomáha aj ovlaženie hlavy v potoku, ale po pár kilometroch je efekt preč a ja začínam výrazne spomaľovať.

IMG_3138

Terén by sa asi dal aj bežať, ale ja na to teraz už nemám energiu a rozbieham sa až v zbehu pred kontrolou na Chorepe. Dobíjam energiu, popíjam minerálku a po chvíli sa dávam do pohybu. Vraj jeden kopček a dlhý zbeh a sme v Kokave nad Rimavicou. Kopček to bol slušný a aj ten zbeh z neho, ale to peklo do ktorého som v Kokave vbehol ma dostalo úplne. Na kontrole sa zdržím dokopy asi 45 minút. Čosi zjem ale moc mi nechutí, zato si ale dávam liter džúsového striku s minerálkou a prekladám to studeným pivným ionťákom. Z kontroly sa pomaly rozhýbem až krátko pred štvrtou. Našťastie stúpanie ide príjemne lesom v chládku a aj to slnko už začína slabnúť. Keď sú rovinky a klesania, tak sa snažím aj čosi pobehnúť. Prebieham cestu a za ňou ma prekvapuje druhá tajná kontrola. Žalúdok protestuje a tak si dávam len suché syrové oplátky a minerálku. Treba ísť ďalej – ďalšia zastávka Ďubákovo. Tu nás čakajú dropbagy, využívam luxus a prezliekam sa do čistého. Stále bez chuti ale nakoniec si dávam aspoň suchý chlieb, ktorý výdatne zapíjam minerálkou. Dáva mi to aspoň nejakú energiu do ďalšej cesty. Dúfam že do Málinca dôjdem za svetla, ale nakoniec na posledný kilometer radšej vyťahujem čelovku. Zeleninový vývar je parádny hlavne, keď ho zapíjam minerálkou. Desať hodín večer a teplota je konečne pod 30 stupňami. Za kontrolu nás čaká ďalšie stúpanie v lúkach sa trochu strácam, odrazky sú osádzané náhodným výberom, ale navigácia ma vždy podrží a tak neblúdim. Začínam mať mikrospánky a trochu haluzím vidím ísť auto, ktoré existuje iba v mojej hlave. Ako pre mňa stvorenú objavujem luxusnú zastávku autobusu, s ešte luxusnejšou lavičkou. Budík si v mobile nastavujem na 5 minút. Zatváram oči, keď ich druhý krát otvorím, tak mi práve končí mojich 5 minút.  Krátky šlofík ma príjemne osviežil  a správa od Gabiky ma nakopla. Striedavo bežím, kráčam až po kontrolu v Dobroči. Dlho sa nezdržiavam, čaká ma posledné stúpanie sprvu strmé lesom a potom ďalej lúkami až na Vrchdobroč. Znovu sa mi ide dobre,  pomaly dobieham aj čelovky pred sebou.

Sledujem si na hodinách estimated time of arrival, na poslednej kontrole sa ustaľuje na hodnote 5:30 dopĺňam len colu a vodu a fičím ďalej ten čas musím ešte skresať, čo by nemal byť problém vzhľadom na to, že to už pobežím len z kopca. Cestou obieham zopár účastníkov, ktorý už viacmennej kráčajú. Výsledný čas 23:15 je ďaleko od toho, v čo som tajne dúfal ale mám to za sebou a to sa počíta.

 

 

Táto prezentácia vyžaduje JavaScript.

2 thoughts on “Hriňovská 100 2019

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s